Infolotnicze.pl

Moderator: Mike

Awatar użytkownika
Grzegorz
Posty: 1424
Rejestracja: czw 30 mar, 2006 3:34 pm
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Grzegorz »

O, to ładne jest Air Defence of Great Britan – OdeB lipiec 1944.

Zawsze fajnie spojrzeć tak w pigułce, na jeden rzut oka, co tam jeszcze latało tuż po D-Day. Nawet dziadki Hurricane'y jeszcze gdzieś podskakiwaly.
Awatar użytkownika
Mike
Marszałek
Posty: 12007
Rejestracja: ndz 10 paź, 2004 10:29 pm
Lokalizacja: Poznañ

Post autor: Mike »

Pewnie, temat zdecydowanie mniej znany, niż analogiczne OdeB latem 1940 roku.
A przecież różnych paskudztw zapuszczało się trochę nad Wyspy nadal w tym czasie!
Hit first. Hit hard. Keep on hitting.
Awatar użytkownika
Grohl
Administrator
Posty: 1320
Rejestracja: pt 31 mar, 2006 2:53 pm
Lokalizacja: Szamotu³y/Poznañ
Kontakt:

Post autor: Grohl »

Będąc skromnym kompilatorem w/w wpisu pragnę tylko dodać, że marzeniem moim jest zrobienie podobnych OdeB dla różnych sił lotniczych krajów wszelakich. Elementem który mnie popycha w tym kierunku jest bowiem to, że mimo, iż ponoć żyjemy w cywilizacji w której najważniejszą rzeczą są informacje, to o takie, wydawałoby się podstawowe dane wcale nie jest łatwo.
Awatar użytkownika
Grzegorz
Posty: 1424
Rejestracja: czw 30 mar, 2006 3:34 pm
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Grzegorz »

Mam pytanie, bo piszę coś dla Infolotniczego, gdzie przyda mi się taka informacja:

Ilu jest rekonstruktorów w całym zespole redakcyjnym Infolotniczego?

Z góry dziękuję za pomoc. :-)
Awatar użytkownika
Grohl
Administrator
Posty: 1320
Rejestracja: pt 31 mar, 2006 2:53 pm
Lokalizacja: Szamotu³y/Poznañ
Kontakt:

Post autor: Grohl »

Z moich wyliczeń wynika, że aktywnie rekonstrukcją zajmują się 3 osoby z redakcji i jedna osoba ze współpracowników.
Awatar użytkownika
Grzegorz
Posty: 1424
Rejestracja: czw 30 mar, 2006 3:34 pm
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Grzegorz »

Bardzo dziękuję Wojtku.
Patriotyzm jest rodzajem religii, jest jajkiem, z którego wylęgają się wojny - © Guy de Maupassant
Awatar użytkownika
SzeregowyTruten
Posty: 1585
Rejestracja: wt 09 lip, 2013 11:29 pm
Lokalizacja: Kościan

Post autor: SzeregowyTruten »

Gentlemen, this is a story that you shall tell your grandchildren, and mightily bored they'll be.
Awatar użytkownika
Grzegorz
Posty: 1424
Rejestracja: czw 30 mar, 2006 3:34 pm
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Grzegorz »

Jest to kapitalny i bardzo szeroki temat, choć niestety pokazujący polskie bałaganiarstwo.

Widzę, że prof. Andrzej Olejko nie skorzystał (w bibliografii) z serii artykułów dr. Krzysztofa Guzka o polskich szachownicach na łamach mojego niegdysiejszego Lotnictwa-Aviation International. Krzysztof Guzek to też wielki znawca i pasjonat tematu heraldyki w ogóle, a w szczególności naszego lotnictwa. Uwielbiałem, gdy przychodził do nas do redakcji i klarował nam, co jest w polskiej heraldyce „z prawego łoża”, a co „z nieprawego łoża”. Napisał nam wtedy kapitalną serię artykułów o szachownicach, a był on wtedy głównym twórcą znaków przynależności państwowej wszystkich statków powietrznych III RP. Wspaniały pasjonat tego tematu. Jeśli ktoś ma stare numery LAI to polecam na przykład artykuł Krzysztofa Guzka pt. „Spór o szachownicę”, LAI nr 10, 1-15 czerwca 1992. Ale polecam też wszystkie inne publikacje tego autora na tematy szachownicowe i „okołoszachownicowe”.
Awatar użytkownika
Schrek
Posty: 4381
Rejestracja: ndz 10 paź, 2004 7:46 pm
Lokalizacja: W drodze...

Post autor: Schrek »

Grzegorzu a gdzie je można znaleźć czy dysponujesz jakimiś skanami?
Będziesz draniu tak długo bił butami w ziemie,
aż ci koniec pikelhaubu z ziemi będzie sterczał
Awatar użytkownika
Mike
Marszałek
Posty: 12007
Rejestracja: ndz 10 paź, 2004 10:29 pm
Lokalizacja: Poznañ

Post autor: Mike »

Skoro obok tematów lotniczych jesteśmy, to wrzucę kilka linków do pokazów w szwajcarskim Axalp, o których dowiedziałem się niedawno od porządnie zafascynowanego nimi człowieka:

http://www.youtube.com/watch?v=ZUAgm_WsMuc

http://www.youtube.com/watch?v=PKVxecjTbb0

To chyba jedyne show na świecie, na którym możemy tego typu maszyny oglądać nie tylko z dołu, ale i z góry... Do tego strzelające ostrą amunicją :)
Hit first. Hit hard. Keep on hitting.
Awatar użytkownika
Grzegorz
Posty: 1424
Rejestracja: czw 30 mar, 2006 3:34 pm
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Grzegorz »

Schrek pisze:Grzegorzu a gdzie je można znaleźć czy dysponujesz jakimiś skanami?
Zrobię Ci, tylko nie na dniach, bo jestem teraz okrutnie nie czasowy.
Mike pisze:Skoro obok tematów lotniczych jesteśmy, to wrzucę kilka linków do pokazów w szwajcarskim Axalp, o których dowiedziałem się niedawno od porządnie zafascynowanego nimi człowieka:

http://www.youtube.com/watch?v=ZUAgm_WsMuc

http://www.youtube.com/watch?v=PKVxecjTbb0

To chyba jedyne show na świecie, na którym możemy tego typu maszyny oglądać nie tylko z dołu, ale i z góry... Do tego strzelające ostrą amunicją :)
Cudne. Jak dla mnie najpiękniej śpiewają Pilatusy. Aż mnie ciarki przechodzą, bo zawsze po akrobacji przez dobę bolała mnie dolna szczęka. Nie wiem, co to za zjawisko, bo badania lotnicze zawsze miałem na najwyższym poziomie. Nigdy nikomu się do tego nie przyznałem, żeby mnie nie uziemili... :-)
Awatar użytkownika
SzeregowyTruten
Posty: 1585
Rejestracja: wt 09 lip, 2013 11:29 pm
Lokalizacja: Kościan

Post autor: SzeregowyTruten »

Szykuje się ciekawa wystawa. Na dodatek robiona jest przez osobę, która doskonale zna się na tym.

https://www.infolotnicze.pl/2014/08/02/ ... -cytadeli/
Gentlemen, this is a story that you shall tell your grandchildren, and mightily bored they'll be.
Awatar użytkownika
Jurek
Posty: 1387
Rejestracja: pt 28 maja, 2010 4:21 pm
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Jurek »

Smakowicie ... :D
"Ufaj Szembekowi. Szembek nie zdradzi"
Awatar użytkownika
Kud³aty
Posty: 17
Rejestracja: ndz 29 cze, 2014 12:37 pm
Lokalizacja: Strzemkowo

Post autor: Kud³aty »

Wystawa interesująca.

Hybryda czyli 2 w 1
Mi 24 D/W nr kadłubowy 736.
Podwładny powinien przed obliczem przełożonego mieć wygląd lichy i durnowaty,
tak by swoim pojmowaniem sprawy nie peszyć przełożonego.
Awatar użytkownika
Kud³aty
Posty: 17
Rejestracja: ndz 29 cze, 2014 12:37 pm
Lokalizacja: Strzemkowo

Post autor: Kud³aty »

Trochę lotnictwa z przymrużeniem oka na wesoło. "Bezpilotowiec" podwieszony na nosicielu z podwójnym obiektywem o średnicy 23 mm
Podwładny powinien przed obliczem przełożonego mieć wygląd lichy i durnowaty,
tak by swoim pojmowaniem sprawy nie peszyć przełożonego.
ODPOWIEDZ