Rola eventów historycznych w turystyce kulturowej

Moderator: Mike

lesniak.luk
Posty: 1
Rejestracja: czw 07 wrz, 2017 1:14 pm
Lokalizacja: Kraków

Rola eventów historycznych w turystyce kulturowej

Post autor: lesniak.luk »

Szanowni Państwo,

Jestem studentem V roku Turystyki i Rekreacji na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie oraz III roku Historii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Obecnie piszę pracę magisterską w której chciałbym połączyć obie moje pasje.

Celem niniejszej ankiety jest poznanie sylwetki aktywnego pasjonaty historii, tzn. osób które uczestniczą w wszelkiego rodzaju rekonstrukcjach, rocznicach i uroczystościach, wystawach, piknikach i zlotach historycznych. Każdego/każdą z was, w którego sercu choć tli się miłość do historii, zapraszam do wypełnienia poniższej ankiety.

http://bit.ly/2wKUxTX

z wyrazami szacunku i wdzięczności,

Łukasz Leśniak
Awatar użytkownika
Grzegorz
Posty: 1424
Rejestracja: czw 30 mar, 2006 3:34 pm
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Grzegorz »

Panie Łukaszu,

Wypełniłem ankietę, lecz chciałbym wskazać jej pewne niedoskonałości. Nie jest ich wiele, tylko dwie, ale jeśli nie jest za późno (bo to np. początek ankietowania) to być może zwróci Pan na to uwagę i skoryguje ankietę.

Chodzi o dwa pytania z Pana ankiety, takie jak:

Szacowana wartość posiadanego ekwipunku?
< 500,00 PLN
500,00 - 1500,00 PLN
1.500,00 &#8211; 3.000,00 PLN
> 3.000,00 PLN

Jak by tu powiedzieć, wydaje mi się, że sumy ankiety w niektórych (a może wcale nie w niektórych, bo w wielu) dziedzinach rekonstrukcji historycznych są nie do końca realistyczne. Nawet jeśli wzięlibyśmy za przykład jakąś umowną &#8222;GRH ludności cywilnej&#8221; (czyli teoretycznie najtańszą, jeśli chodzi o wyposażenie) to nie jestem pewien, czy rekonstruktor zmieściłby się w sumie poniżej 500 zł, aby odtwarzać niektóre postaci np. z czasu II wojny. Trzeba pamiętać, że handlarze, czy też zawodowi dilerzy wyposażenia rekonstrukcyjnego wiele lat temu zwietrzyli biznes i ceny na niektóre rzeczy z epoki, nawet cywilne (a wojskowe to dopiero) są okrutne.

Teraz ceny ze środka. Ładnych parę lat życia sporo pisywałem do mediów o rekonstrukcjach i pamiętam, że w przedziale 1500 ÷ 3000 zł raczej nie zmieściłby się ze swoim ekwipunkiem choćby tylko &#8222;średniowiecznik&#8221;-rycerz rekonstruktor historyczny. Te rzeczy są naprawdę drogie.

I przedział najwyższy. Akurat jest Pan na forum rekonstrukcji drugowojennych frontu zachodniego, bodaj najdroższych ze wszystkich, a jednocześnie bardzo lubianych i popularnych na imprezach. Za sumę powyżej 3000 zł w rekonstrukcjach frontu zachodniego praktycznie nic się nie zrobi, albo niewiele, jeśli chodzi o wyekwipowanie rekonstruktora (chyba że umawiamy się, iż owo &#8222;>&#8221; oznacza &#8222;plus nieskończoność&#8221;). Mam na myśli nie &#8222;GRH ludności cywilnej&#8221;, ale którąś z rekonstrukcji jakichś sił zbrojnych. Są takie rekonstrukcje, że nawet za sumę 3000 USD nic się nie zrobi, jeśli ma to być porządne. Podam tylko przykład jednej z takich rekonstrukcji, gdzie za sam oryginał hełmu do niej trzeba dać ok. 22-25 tys. USD, a za replikę takiego hełmu ok. 400 USD. Cała reszta to są tysiące USD albo euro, żeby stworzyć porządną realistyczną sylwetkę żołnierza frontu zachodniego.

Można więc zastanowić się w Pana ankiecie, czy nie skorygować ww. przedziałów finansowych.

I uwaga druga do pytania:

Twoje główne zainteresowanie to:
Rekonstrukcje historyczne
Rocznice i uroczystości historyczne
Wystawy historyczne
Zloty i pikniki historyczne
Inne:


Tu powinna być możliwość zaznaczenia co najmniej dwóch pól, ponieważ bardzo często rekonstruktor historyczny jest także edukatorem i współtwórcą różnych prezentacji, wystaw itp. Podam taki przykład. Kiedyś w Muzeum w Tomaszowie Mazowieckim była wielomiesięczna wystawa poświęcona alianckiej operacji &#8222;Market Garden&#8221; z 1944 r. Na prośbę muzeum wystawę zorganizował wyłącznie &#8222;czynnik społeczny&#8221;, czyli po prostu rekonstruktorzy-kolekcjonerzy. Wystawa była olbrzymia i największa w Polsce w zakresie tego tematu. To, co pokazuje stołeczne MWP w ramach tego tematu to &#8211; dodam od siebie &#8211; kabaret, ponieważ można tam zobaczyć sprzęt z wojny koreańskiej i wietnamskiej, by o innych &#8222;kwiatkach&#8221; nie wspominać. Jedyną porządną, wiarygodną wystawę na taki temat zorganizowali w Polsce rekonstruktorzy-kolekcjonerzy. I myślę, że nie był to wyjątek.

Niech Pan pomyśli o skorygowaniu skryptu ankiety, aby w tym pytaniu była możliwość (jak wcześniej w Pana ankiecie) udzielenia co najmniej dwóch odpowiedzi.

Pozdrawiam!
Patriotyzm jest rodzajem religii, jest jajkiem, z którego wylęgają się wojny - © Guy de Maupassant
Awatar użytkownika
Mike
Marszałek
Posty: 12007
Rejestracja: ndz 10 paź, 2004 10:29 pm
Lokalizacja: Poznañ

Post autor: Mike »

Ankieta wypełniona, gratuluję pomysłu, ale oprócz wspomnianych widełek finansowych skorygowałbym też kwestie noclegu, w których nie pojawiło się często występujące zjawisko spania w szkole, pod namiotem albo w jednostce wojskowej.

Pozdrawiam i trzymam kciuki za naukowy projekt!
Hit first. Hit hard. Keep on hitting.
ODPOWIEDZ